FB
Print

Starší než rok

Podzim v synagoze

Nabídka kulturních akcí v synagoze pro letošní podzim

 

do 30. září

Výstava originálů textů a grafik Josefa Váchala

Výstava fragmentů Váchalovy Šumavy umírající a romantické, jež rozhodně stojí za shlédnutí.

 

____________________________________________________________

pátek 5. září od 19.hod.

Petra Börnerová band - jazz, folk, blues

Zpěvačka Petra Börnerová hrající na akordeon zahraje a zazpívá v doprovodu svého manžela, známého bluesového bubeníka a kytaristy Tomáše Borovniczkého, jež tentokráte vezme do ruky akustickou kytaru. Jedinečnou akustiku synagogy naplní převzaté i vlastní folk-bluesové skladby.

Více zde

_____________________________________________________________

16. září od 18 hod.

Roman Szpuk a další básníci našeho kraje

Roman Szpuk se narodil 4. 9. 1960 v Teplicích. V roce 1983 založil skupinu XXVI, tzv. společenství žité poezie. Od roku 1989 žije ve Vimperku. Pracuje jako pozorovatel počasí na meteorologické stanici na Churáňově. Vydal básnické sbírky Otisky dlaní (1990), Ohrožen skřivanem (1994), Bludiště (1994), Hvězda závěť – výbor (1994), Vězňova oblaka (1997), Ker praskot (1997), Loučení na sever (1998), Usque ad Finem (1998), Atlas oblačnosti (2000), Troucheň (2002), Tancem pádu (2003), Macecha bouře (2003), pod pseudonymem Zuna Cordatová sbírku Pták brunát (2000), v roce 2006 sbírku Rozervy společně s Ivou Košatkovou. Následovala sbírka Chrámová studně (2008), v roce 2012 Kámen v botě a v roce 2013 Chraplavé chorály.

Společně s Romanem Szpukem přijedou představit svoji tvorbu František Klišík a Petr Šulák.

_____________________________________________________________

pátek 19. září od 19 hod.

Jana Vébrová - folk, akordeon

Na koncertních podiích čím dál více září „křehoučká víla z větrného mlýna“, mladá písničkářka s harmonikou Jana Vébrová. Její charismatický projev, silné a poetické písně, naléhavá hra na akordeon, vynikající zpěv z ní činí originální a čím dál žádanější písničkářku. Jana má za sebou koncerty doma, ale také v Německu, Švýcarsku, Rakousku, Španělsku a USA.

Více zde

_____________________________________________________________

sobota 27. září

Podzimní sklizeň - jarmark

Jarmark výpěstků a produktů z nich z blízka i okolí pro vás připraví KOSáci v zahradě synagogy

______________________________________________________________

sobota 27. září od 18 hod.

vladimír Just – beseda

Konec září je konečným termínem pro stěžejní výstavu letošního roku v synagoze – Váchalovu Šumavu umírající a romantickou. Společně s Vladimírem Justem se pokusíme zamyslet nad odkazem jedinečného Váchalova díla pro naši současnost.

Prof. PhDr. Vladimír Just, CSc. (* 6. května 1946 Praha) je český teatrolog a literární a divadelní kritik. Spolu se svým bratrem Jiřím napsal také několik divadelních her. Jako divadelní kritik se zabýval tvorbou Vlasty Buriana. Před listopadem 1989 vystupoval jako herec a spoluautor se svým bratrem Jiřím v autorském divadle malých forem. V té době se věnoval, mimo jiné, též publikační činnosti – např. tematice Osvobozeného divadla nebo Vlasta Burian.

V současnosti člen katedry divadelní vědy FF UK v Praze, do roku 2010 byl šéfredaktorem čtvrtletníku Divadelní revue. Pravidelně přispívá např. do časopisů Divadelní noviny, Lidové noviny, do poloviny ledna 2012 kriticky hodnotil umělecká díla v pořadu Kritický klub Jana Rejžka na rozhlasové stanici Český rozhlas 6.

Ve svých příspěvcích se kromě divadelní kritiky zabývá nezávislostí veřejnoprávní televize, problematikou odsunu Němců, česko-německými vztahy nebo uspořádáním NP Šumava, kde hájí stanovisko respektování bezzásahových zón. Dne 24. června 2011 jej prezident Václav Klaus jmenoval profesorem.

____________________________________________________________

sobota 4. října od 18. hod.

AÚÚÚNA - aramejské, staré židovské, sephardské a české písně

Pěvecký sextet AÚÚÚNA z Českých Budějovic uvádí Aramejský otčenáš. Program je doplněn o staré židovské, sephardské a české písně.

Uváděný Aramejský otčenáš je upraven pro pěvecký sextet podle starých nápěvů. Ježíš mluvil aramejsky, dalo by se říci, že je to tedy zpívaný otčenáš v originále. Působí zároveň zvukovou silou i svým obsahem sdělení. Aramejština je velmi starý, ale stále živý jazyk, který svými kořeny sahá až do staré Babylonie. Nese v sobě ještě původní vnímámí světa, pro nás někdy s překvapivými souvislostmi.

____________________________________________________________

sobota 18.října od 18 hod.

Jidiš ve Třech - jidiš písně

Nové pojetí koncertu jidiš písní je projekt herečky, zpěvačky a autorky reflexivní knihy "Divný kořeny" (Torst 2007) Hany Frejkové, ve kterém vás se svými spoluhráči - Milanem Potočkem (klarinet) a Slávkem Brabcem (akordeon), provede večerem jidiš písní.

Více zde

_____________________________________________________________

začátek listopadu

jiří staněk – básníci našeho kraje

Jiří Staněk se narodil 23.2. 1957 v Brně, v současné době pracuje ve Staších jako lékárník. Píše nejen básně, ale i recenze a písňové texty. Podílel se na divadelních inscenacích Petra Poledňáka. Je členem českého PEN klubu. Z jeho tvorby - 1979 Hrací automat, 1991 Co jsem četl v sobě samém, 1995 Oortův oblak, 1996 Věrnosti, 1997 Na hrobech samojedů, 1998 Mechanické orgasmy (v antologii Tři básníci), 1999 Jedenáct poct Tychonovi, 2000 Lepty, 2001 Malé modlitby, 2002 Kamenný úsměv, 2002 Shakespeare na piercingu, 2002 Bláznivá Grete, 2009 Pornofilie, 2012 " Černá", 2013 " Blázinecké".

_____________________________________________________________

sobota 29. listopadu od 17 hod.

Přemek Filous a další mladí interpreti Zdeňka Hanzliková, Kristýna Špejtková a Tereza Roblová sdruženi ve flétnovém kvartetu - klasika

Koncertem klasické hudby před 1. Adventní nedělí společně přivítáme Advent.

______________________________________________________________

neděle 7. prosince od 17 hod.

Věra Klásková - irské balady, anglické vánoční písně

Koncert o 2. Adventní neděli

Zpěvačka, skladatelka, textařka interpretuje především tradicionály z Britských ostrovů (hlavně irské), ale také hity americké folk a country music, evropské koledy, vlastní skladby a trochu swingu.
Na koncertech většinu písní zpívá anglicky, v širším repertoáru má i moravské lidové písně a české folkové skladby. Doprovází se na kytaru, jejími silnými zbraněmi jsou komorní kultivovaný projev, pěvecký výraz a citlivě respektovaná atmosféra textu písně, která je umožněna dobrou znalostí jazyka.

Více zde

_____________________________________________________________

 

 

Na všechny akce je vstupné dobrovolné!

TĚŠÍME SE NA VÁS

 

Usilujeme o zajištění dalších zajímavých kulturních akcí, nabídku včas uveřejníme. Sledujte náš web www.synagoga-ckyne.cz, stejně jako inzerci na stálých místech v regionu Čkyně+.