FB
Print

Okres Freyung/Grafenau se rozkládá celou svojí výměrou v Přírodním parku Bavorský les, od Dunaje až do vysokých horských poloh podél bavorsko-české hranice. Nejdůležitějšími úkoly přírodních parků jsou ochrana cenných prvků přírodních a kulturních krajin s mnoha ohroženými rostlinnými a živočišnými druhy; vzdělávání; podpora zotavení a řízení návštěvnosti; informace obyvatelům, stejně jako podpora regionálního rozvoje. Správa Přírodního parku Bavorský les sídlí v Domě přírodního parku ve Zwieslu, informační střediska se nacházejí v Bavorské Železné Rudě, Viechtachu, Aussernzellu, Bogenu, Zámku Fürsteneck a Zámku Wolfstein.

Národní park Bavorský les byl založen v roce 1969 a pokrývá 14% okresu Freyung/Grafenau. Nejdůležitějším cílem národního parku je: „Přírodu nechat přírodě“. Díky tomu zde povstává fascinující lesní divočina k povznesení lidské mysli, ke vzdělávání a informacím pro návštěvníky a ke zkoumání přirozených procesů a obnovy. Kromě toho národní park podporuje regionální rozvoj.

Národní park provozuje tři informační střediska, Dům Hanse Eisenmanna, Dům divočiny a Muzeum dějin lesa v St. Oswaldu, stejně jako informační místa v Mauthu, Spiegelau, Frauenau, Dům přírodního parku ve Zwieslu, hraničním nádraží v Bavorské Rudě a Zámku Wolfstein.

 

Několik důvodů proč navštívit Freyung a okolí

 

Zámek Wolfstein - symbol města Freyung

Zámek Wolfstein byl zbudován kolem r. 1200 pasovským biskupem Wolfgerem von Erla jako obranné zařízení, sídlo správy a biskupský lovecký zámek a představuje nejdůležitější stavební památku zemského okresu Freyung-Grafenau. Nachází se zde Galerie Wolfstein s reprezentativní sbírkou umění regionu a Muzeum lovu a rybářství, jež je nyní v rámci partnerského projektu se Čkyní nově koncipováno a co nevidět bude znovuotevřeno pod názvem Muzeum lovu, krajiny a řeky.

 

Rokle divokého potoka Buchberger Leite

Rokle divokého potoka Buchberger Leite mezi Ringelai a Freyungem patří k nejpůsobivějším krajinným roklím v Bavorsku a je označovaná nálepkou „Nejkrásnějšího bavorského geotopu“. Potoky bohaté na říční písek, příkré skalní srázy a přirozené lesy utvářejí toto přírodní divadlo vody a divočiny. V roklích bohatých na mechy a kapradí přetrvaly zbytky pralesů. Buchberger Leite patří k nevýznamnějšímu přírodnímu dědictví v rámci sítě EU Natura 2000.

 

Keltská vesnice Gabreta

Archeologický zážitkový park Keltská vesnička Gabreta najdete mezi Ringelai a Grafenau. Prostřednictvím nejrůznějších aktivit se rázem ocitnete ve světě Keltů. Můžete si například zkusit vařit v hrncích nebo si upéci svůj vlastní chléb. Program doplňují zvláštní zážitkové doprovody.


Centrum Freyungu

V říjnu 2013 bylo otevřen nový střed města s moderní architekturou a pestrobarevnou rozmanitostí obchodů. Sestává z celkem čtyř propojených městských domů a nabízí vše pod jednou střechou. Vedle čtyř filmových sálů CINEPLEX-Kina se zde nachází obchody s módou a dětským oblečením, kadeřník, knihkupectví, velký obchod s potravinami a další obchody.

 

Železnice údolím řeky Ilz

Od 16.7. 2011 je opět v provozu železniční trať Passau – Waldkirchen. Stalo se tak díky mimořádnému nasazení podpůrného železničního spolku Ilztalbahn e.V., jenž se ujal úkolu uchovat tento důležitý kulturní památník regionu.                                                     Z Waldkirchenu je autobusové spojení na nádraží do českého Nového údolí. Z Freyngu jezdí autobusy v Národním parku Bavorský les směrem k Luznému a hranici na Bučině.

 

Národopisné muzeum ve Wolfsteinu ve Schramlově domu ve Freyung

Uprostřed Freyungu stojí nejstarší zemědělská usedlost ve městě, nazvaná po svém posledním majiteli Schramlovi. Jádro budovy pochází ze 17. století a představuje se zde hodnotná sbírka obrazů s podmalbou na skle. V dalších prostorách je k vidění svět práce, ale také obyčejů a tradic starého kraje Wolfstein a města Freyung, jež jsou zdokumentovány s pomocí krojů, nástrojů pro rukodílnou práci i svědků zbožnosti místních lidí.                             Muzeum rovněž představuje expozici vimperského muzea s pozoruhodnou výstavou o Vimperku, městu v Čechách proslulém knihtiskem a sklářstvím.

 

Skanzen kulturní krajiny KuLaMu (Haidmühle, Bischofsreut)

Kulturní krajina je výsledkem setrvalého tvůrčího ovlivňování přírody člověkem. V německy mluvícím prostoru ojedinělé muzeum nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost, jak prožít dochované zbytky bavorské a šumavské tradiční kulturní krajiny. Zároveň představuje kulturněhistorické prvky, jež stojí za povšimnutí, jako jsou zavlažované louky, horské pastviny (almy), kamenitá políčka a mnohé jiné, vše na svých původních místech v krajině. Vše je propojeno mnohotvárně strukturovanými muzejními stezkami:

Bischofsreutské nivy

Plavební cesta Kreuzbachklause

Kulturní krajina na Zlaté Stezce

Stezka druhové rozmanitosti

Haidmühlská průmyslová stezka

 

Skanzen ve Finsterau

Uprostřed mnoha domů a dvorů z Bavorského lesa se návštěvník může vcítit do života a práce lidí 19. a 20. století. Osobní věci rolníků a chudých domkářů a zemědělské nářadí vypovídají o starých časech. Vedle zcela úplných dvorů je zde k vidění také stará vesnická kovárna a lesní dřevorubecká chýše. Muzeum ožívá pravidelnými předváděními a představeními.

 

Lužní park ve Freyungu

Nádherně situovaný lužní park v dovolenkovém regionu Národního parku Bavorský les ve Freyungu zve k procházkám, zotavení a pobytu. Svými roztaženými vodními plochami, biotopy, hospůdkou, dřevěnými chodníky a travnatými plochami  vytváří propojení mezi divokou soutěskou Buchberger Leite  a ostruhou kolem zámku Wolfstein.


Galerie v Zámku Wolfstein

Vysoko nad potokem Saußbach je v zámku Wolfstein umístěna pestrá a bohatá sbírka umění. V Galerii Wolfstein jsou představeny malby, sochy a grafiky současných umělců východobavorského regionu, rovněž jako českých a bavorských umělců. Jsou zde zastoupena mj. umělecká sdružení „Skupina Dunaj-les“ a „Sova“.

Pozoruhodná jsou především ztvárnění zvířat Heinze Theuerjahra a kabinet komiksu a karikatury s představiteli jako Paul Flora, Loriot, Tomi Ungerer nebo Horst Haitzinger. Mnohé krajinné malby a kresby ukazují fascinaci Bavorským lesem, jíž umělci podléhají.

 

Museum šňupacího tabáku a městské muzeum v Grafenau

Soumarské město Grafenau umístilo tato svá dvě muzea do hradebních budov bývalého špitálu.     V přízemí se nalézá jediné muzeum šňupacího tabáku na světě. Vedle výrobních strojů bývalé továrny na šňupací tabák Bogenstätter, výrobce legendárního perlesreutského Schmalzeru, jsou zde vystaveny rozličné předměty z celého světa související se šňupacím tabákem. Jádrem celého muzea je sbírka více než 600 starých a nových skleněných dóz na šňupací tabák  z celého světa. Mezi nimi mnohé, jež byly „v akci“ v Bavorském lese. Dějinám města Grafenau je věnováno první patro.

 

Muzeum Zlaté Stezky ve Waldkirchenu

Zlatá Stezka byla kdysi nejrušnější soumarskou obchodní cestou mezi Bavorskem a Čechani. Mezi bavorským Pasovem a českými Prachaticemi proslavila Waldkirchen jako solné tábořiště velkého významu a jako jediné místo v jižním Bavorském lese opevněné kruhovými hradbami, baštami a obrannými věžemi.

V jedné z udržovaných bašt a přiléhajících prostorách se nalézá Muzeum Zlaté Stezky. Představuje historii Waldkirchenu, náboženské tradice  regionu a staleté obchodní vztahy mezi Bavorskem a Čechami.


Dům básnířky Emerenz Meier v Schiefwegu u Waldkirchenu

V rodném domu básnířky Emerenz Meier v Schiefwegu u Waldkirchenu vypráví muzeum pod názvem „Zrozena v Schiefwegu“ historii vystěhování z Bavorského lesa a Šumavy do Ameriky. Souběžně zobrazuje život Emerenz Meier a vyzvedává její  místo v bavorské literatuře.

 

Muzeum dějin lesa v St. Oswaldu

Muzeum dějin lesa v St. Oswaldu existuje již dobrých 25 let. V r. 2013 bylo znovuotevřeno  s novou stálou expozicí: „Člověk formuje les“          „Les formuje člověka“              „Povstává les“.

V muzeu jsou vylíčeny přírodní a kulturní dějiny a rovněž historie hospodářského využití lesa.Tři poschodí muzea jsou propojena jimi procházejícím stromem s ptačími hnízdy a kořenovými dírami.

 

Národní park Bavorský les - první německý národní park v Německu z r. 1970

 

Návštěvnické centrum Luzný, Dům Hanse Eisenmanna u Neuschönau

Informaci o nabídce Národního parku Bavorský les návštěvník získá na informačním pultu ve vstupním prostoru střediska. Dům byl přestavěn v r. 2010 a byla zde zřízena nové stálá expozice: „Cesty do přírody“, jež vypráví historii Národního parku Bavorský les pod mottem: Dějiny lesa a člověka“. Ve středisku je rovněž kavárna, filmový sál a knihovna.


Baumei – nejdelší stezka v korunách stromů na světě

Nachází se v bezprostřední blízkosti Domu Hanse Eisenmanna.  Impozantní stezka korunami stromů u Neuschönau umožňuje procházet se a prožívat výjimečné vyhlídky ve výšce 8 - 25 metrů vysoko nad zemí v nedotčené přírodě. Dřevěná konstrukce je citlivě včleněna do nádherného smíšeného horského lesa a zprostředkuje nefalšovaný přírodní prožitek. Nejvyšší bod tvoří 44 metrů vysoký Baumei, odkud se otvírají nádherné pohledy do krajiny.

U parkoviště u volných výběhů zvířat „Tier-Freigelände“ je možný přístup vstupní věží, jež pomocí výtahu dovoluje návštěvu též seniorům, vozíčkářům a rodičům s kočárky. Stezka korunami stromů končí u přízemí Domu Hanse Eisenmanna a jeho informačního střediska.


Volné výběhy zvířat „Tier-Freigelände“

V přírodních ohradách a voliérách s dostatečně velkými výběhy můžete spatřit 45 místních druhů jako jsou rys, medvěd, vlk, jelen, zubr, výr, divoké prase, los a mnohá další zvířata. Seznámíte se rovněž s jejich způsobem života a ekologickými vazbami v horském lese. Okruh je 7 km dlouhý a všechny cesty jsou vhodné pro vozíčkáře. Rovněž v zimě jsou cesty prohrnovány a sypány.